ماده ۳۴ شرایط عمومی پیمان

پرسش و پاسخ‌های رایج سازمان برنامه

ماده 34 شرایط عمومی پیمان

۰۱۳۴۰۱- پرسش)

مبلغ ضمانتنامه انجام تعهدات که در فسخ پیمان می‌بایستی ضبط شود ۵ درصد مبلغ صورت وضعیت است یا ۵ درصد مبلغ قرارداد ؟

۰۱۳۴۰۱- پاسخ )

طبق ماده (۳۴) شرایط عمومی پیمان موضوع پیوست بخشنامه شماره ۵۴/۸۴۲-۱۰۲/۱۰۸۸ مورخ  ۱۳۷۸/۰۳/۰۳ میزان ضمانت نامه انجام تعهدات معادل (۵) درصد مبلغ اولیه پیمان است و در صورت فسخ پیمان، کارفرما به استناد بند «ب» ماده (۴۷) شرایط عمومی پیمان تمام مبلغ تضمین انجام تعهدات را ضبط و به حساب خزانه واریز می‌کند.

ماده 34 شرایط عمومی پیمان

۰۱۳۴۰۲- پرسش)

مبلغ تضمین حسن انجام کار در قراردادها چه میزان است و آیا شامل تعدیل قرارداد هم می‌شود یا خیر؟ در مورد ضبط این تضمین وضعیت چگونه خواهد بود؟

۰۱۳۴۰۲- پاسخ)

بابت تضمین حسن انجام کار بر طبق ماده (۳۵) شرایط عمومی پیمان از مبلغ هر پرداخت به پیمانکار معادل (۱۰) درصد کسر می‌گردد که تعدیل را نیز شامل می‌شود. در صورت فسخ پیمان کارفرما به استناد بند «ب» ماده (۴۷) شرایط عمومی پیمان تمام مقدار تضمین حسن انجام کار کسر شده را ضبط و به حساب خزانه واریز می‌کند.

پرسش و پاسخ‌های چاپی

D2113400302

پرسش)

در خصوص آزادسازی وجه‌الضمان قراردادها و عدم اجرا ضوابط مصوب در این مورد از طرف کارفرما خواهشمند است دستور فرمایند مراتب مورد بررسی قرار گرفته و نظر آن دفتر محترم اعلام گردد.

پاسخ)

بر اساس بخشنامه شماره ۵۴/۶۰۰-۱۷۴۰/۵-۱ مورخ ۵۹/۰۲/۲۳ سازمان برنامه و بودجه، دستگاه اجرایی می‌تواند بنا به درخواست بهره‌برداری کننده چنانچه ضرورت ایجاد کند هر قسمت از پروژه که تکمیل و طبق شرایط عمومی پیمان آماده تحویل موقت می‌باشد را تحویل گیرد. بنابراین در صورتی که تحویل موقت و رفع نواقص و معایب طبق ماده ۳۹ شرایط عمومی پیمان انجام و صورت مجالس مربوطه به تصویب کارفرما رسیده و به پیمانکار ابلاغ شود، ضمانتنامه انجام تعهدات و کسور وجه‌الضمان متناسباً تقلیل یافته و سایر مقررات ناظر بر تحویل موقت برای این قسمت از کار قابل اجرا خواهد بود.

D2113400402

پرسش)

سلام علیکم احتراماً به استحضار می رساند که این پیمانکار قراردادی در سال ۷۷ منعقد نموده که از جمله اسناد و مدارک پیمان بخشنامه ۳۳۷۶۷/ت۳۲۵ ه می باشد حال جهت آزاد سازی سپرده حسن انجام کار با کارفرما بر سر مسائل ذیل اختلاف نظر به وجود آمده لذا خواهشمند است جهت حل اختلاف پاسخ لازم را عنایت فرمایید.

در بند ۴-۲ بخشنامه فوق آمده است که پس از انجام ۵۰٪ ریالی از کار سه چهارم از مبالغ تضمین حسن انجام کار در مقابل اخذ ضمانت نامه بانکی از پیمانکار توسط کارفرما مسترد می شود حال سوال این است که آیا منظور ۵۰٪ مبلغ اولیه پیمان بوده ویا ۲۵۵ افزایش مبلغ پیمان و کارهای جدید را نیز شامل می‌گردد؟

با ابلاغ بخشنامه ۱۰۷۲۹/ت ۲۶۵۹۰ ه آیا بخشنامه ۳۳۷۶۷/ت ۳۲۵ ه لغو می‌گردد یا خیر؟

در بند – د ماده ۵ آمده است که هشتاد درصد مبالغ سپرده حسن انجام کار در ازای تضمین به پیمانکار بازگردانده می شود آیا در هر مقطعی از کار می توان تقاضای آزاد سازی ۸۰٪ از مبالغ سپرده حسن انجام کار را نمود؟

پاسخ)

با احترام، بازگشت به نامه شماره ۲۴۰/۶/۱/۲۱۱۲/س مورخ ۸۱/۰۹/۰۴ به اگاهی می‌رساند:

دربند ۲-۴ تصویب نامه شماره ۳۳۷۶۷ مورخ ۷۱/۰۷/۱۲ منظور از انجام ۵۰٪ ریالی کار برای استرداد سه چهارم از مبالغ تضمین حسن انجام کار ( در قبال اخذ ضمانتنامه بانکی از پیمانکار) ۵۰ درصد مبلغ اولیه پیمان بدون احتساب کارهای افزایش داده شده یا کارهای جدید می باشد.

با ابلاغ تصویبنامه ۱۰۷۲۹/ت مورخ ۸۱/۰۴/۰۱ رعایت تصویب نامه شماره ۳۳۷۶۷/ت مورخ ۷۱/۰۷/۱۲ در قراردادهایی که در انعقاد آن از مصوبه یاد شده استفاده شده است همچنان الزامی می‌باشد.

در قراردادهای تابع تصویبنامه شماره ۱۰۷۲۹/ت به موجب د ماده ۵ تصویبنامه در هر مقطع از کار می‌توان به تقاضای پیمانکار اقدام به استرداد ۸۰ درصد مبالغ سپرده حسن انجام کار در ازای تضمین‌های مطروحه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | عضویت
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

دیگر از اعمال تغییرات ۲۵% به یک آیتم نترسید

آیا‌ اعمال تغییرات تا سقف ۲۵% مبلغ، به یک آیتم خاص، قانونی است؟