روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۰

بررسی الزامی و یا اختیاری بودن
ارزیابی کیفی در فرآیند برگزاری مناقصه

قسمت نهم
فصل سوم

جستجو

قرارداد دست دوم کتاب زرد فیدیک – دسامبر 2019

فیدیک نمونه قراردادی جدید خود با عنوان “قرارداد دست دوم طرح و ساخت – ۲۰۱۹” که به طور وسیعی در پروژه‌های زیرساختی در جهان مورد استفاده است، را منتشر نمود. این قرارداد همسان که در کنفرانس تخصصی بین المللی قراردادی فیدیک (که همه ساله در ماه دسامبر در شهر لندن برگزار می‌شود)، رونمایی شده و به عنوان قرارداد دست دومِ کتاب طرح و ساخت (کتاب زرد فیدیک – ویرایش سال ۱۹۹۹) مورد استفاده خواهد بود.

قرارداد دست دوم کتاب زرد فیدیک - دسامبر 2019

قراردادهای همسان دست دوم در پروژه‌های زیرساختی، نیاز به توجه بیشتری داشته و از این رو در سال‌های اخیر متولیان تهیه و تنظیم قراردادهای همسان به این موضوع بیشتر پرداخته‌اند. در قراردادهای پیمانکاری فیدیک، پس از قرارداد دست دوم احداث1Conditions of Subcontract for Construction (First Edition, 2011) که در سال ۲۰۱۱ عرضه شده است، این کتاب، دومین نمونه قراردادی دست دوم پیمانکاری فیدیک است. 

در این نمونه قراردادی، حقوق و تعهدات پیمانکار تحت حاکمیت قرارداد اصلی، به پیمانکار دست دوم (فرعی)، منتقل می‌شود. همچنین این قرارداد بر اساس اصل رایج مورد توافق فیمابین پیمانکاران اصلی و دست دوم (فرعی) که ضمن آن پرداخت به پیمانکار دست دوم (فرعی) به مجرد پرداخت به پیمانکار اصلی2pay-when-paid صورت می‌پذیرد، (و نه آنکه پرداخت به پیمانکار دست دوم (فرعی) در صورت پرداخت به پیمانکار اصلی3pay-if-paid صورت ‌پذیرد) تنظیم شده است. بنابراین حتی در صورتی که معلوم شود کارفرما طبق شرایط قرارداد اصلی پرداختی صورت نمی‌دهد، پیمانکار دست دوم (فرعی)، همچنان مستحق دریافت اجرت خود می‌باشد.

در راهنمای منضم به این مدل قراردادی، مفاد نمونه‌ای آورده شده که شرایط کشورهایی که در آنها “پرداخت به پیمانکار دست دوم (فرعی) به مجرد پرداخت به پیمانکار اصلی” قانونی شمرده نمی‌شود، را نیز در نظر داشته است.

علاوه بر این، در راهنمای این کتاب، تصمیم مهندس مشاور4Engineer’s Determination و/یا تصمیم هیات کارگشایی اختلاف5DAB Decision و/یا رای داوری6Arbitral Award در قرارداد اصلی که مرتبط با ادعای پیمانکار دست دوم (فرعی) است، تحت قرارداد دست دوم (فرعی) نیز الزام آور خواهد بود.

این مدل قرارداد همسان با قیمت ۴۰ یورو از کتاب فروشی آنلاین فیدیک قابل تهیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | عضویت
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد