قیمت کار جدید و تغییر مقادیر

پرسش

برای مشاهده پاسخ سوال، از طریق دکمه ورود/عضویت وارد حساب کاربری خود شوید و یا یکی بسازید.

قیمت کار جدید و تغییر مقادیر

برای ارسال سوالات خود فرم زیر را تکمیل فرمایید.

نام و نام خانوادگی(ضروری)

شرکت رهسرا سهام خاص

مؤسسه بین المللی سنگ بنای حقوق احداث

موضوع: استفساریه

با سلام و احترام،

به استحضار می­‌رساند این شرکت به عنوان پیمانکار قراردادی فهرست بهایی را با موضوع «اجرای مخازن ذخیره، ایستگاه‌های پمپاژ و سامانه انتقال پساب از تصفیه خانه شهر بناب به نیروگاه سهند» با شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی عقد نموده و شرایط عمومی پیمان (نشریه ۴۳۱۱) منضم به این قرارداد می­‌باشد. از طرفی در بند و ماده ۲۹ شرایط خصوصی پیمان قید شده است که:

 • «کلیه آیتم­‌های مندرج در فهارس‌­بهای منضم به پیمان اعم از اینکه در تهیه برآورد مورد استفاده قرار گرفته باشد یا خیر، جزء لاینفک اسناد پیمان تلقی می­‌گردد.»

با این حال کارفرمای محترم دو رویه ذیل را در نحوه پرداخت صورت‌وضعیت‌­های پیمانکار تا به این روز اتخاذ نموده است:

 • چنانچه مقدار واقعی انجام کار برای ردیفی از فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان بیشتر از مقدار پیش‌­بینی شده در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان باشد، مقادیر انجام کار حداکثر تا سقف مقدار پیش­بینی شده در فهرست بها و مقادير منضم به پیمان تأیید می­‌گردد و بهای مربوط به مقادیر افزایش یافته کار به پیمانکار پرداخت نمی‌شود؛

۲) جهت تهیه صورت‌وضعیت کارهای انجام گرفته در بعضی موارد نیاز به استفاده از ردیف‌­هایی از فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه می‌­باشد که در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان مقدار و آیتم پیش‌­بینی نشده است؛ ولی هیچ گونه پرداختی از این بابت به پیمانکار انجام نمی­‌گیرد.

سؤال اول این است آیا رویه اتخاذ شده توسط کارفرما در خصوص پرداخت صورت‌وضعیت­‌های پیمانکار منطبق بر چارچوب قراردادهای منعقد شده بر اساس شرایط عمومی پیمان (نشریه ۴۳۱۱) است؟ چنانچه نیست، چه راهکار حقوقی را به این شرکت پیشنهاد می‌­فرمایید؟

در همین خصوص، کارفرمای محترم پرداخت موارد فوق­الذکر را منوط به ارائه و تصویب جداول تغییر مقادیر توسط کارفرما نموده است. فلذا پیمانکار اولین ویرایش جداول تغییر مقادیر کار را در تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۰۷ به مشاور ارسال نموده است. ولی پس از آن جداول تغییر مقادیر کار طی رفت و برگشت‌­های متعدد ۱۵ بار اصلاح شده و مشاور نسخه­‌های مختلف آن را در زمان­‌های مختلف پنج (۵) بار تأیید کرده و به کارفرما ارسال نموده است. مشاور آخرین نسخه تأیید شده جداول تغییر مقادیر کار را (۹/۸۱ درصد کارهای قیمت جدید، ۲۳/۸ درصد افزایش مقادیر و ۱/۶ درصد کاهش مقادیر) در تاریخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۷ به کارفرما ارسال نموده است. اما شوربختانه جداول تغییر مقادیر کار پس از ماه‌­ها گردش مدارک هنوز توسط کارفرما تصویب و ابلاغ نشده و صورت‌وضعیت‌­های پیمانکار همچنان طبق رویه بالا خط می‌خورد و ضرر و زیان قابل توجهی به پیمانکار وارد می­‌آید.

سؤال دوم این است با توجه به تعلل کارفرمای محترم در تصویب و ابلاغ تغییر مقادیر کار و وارد آمدن ضرر و زیان به پیمانکار، چه راهکار حقوقی را به این شرکت پیشنهاد می‌­نمایید؟

پیشاپیش از راهنمایی­‌ها و راهکارهای حقوقی آن مؤسسه محترم کمال امتنان را دارم.

با احترام

عزیز فرهنگی-مدیرعامل

برای مشاهده پاسخ سوال، از طریق دکمه ورود/عضویت وارد حساب کاربری خود شوید و یا یکی بسازید.

از احداث بپرس

3 دیدگاه برای “قیمت کار جدید و تغییر مقادیر

 1. علیرضا هژبری :

  با سلام وادای احترام
  بسیار بسیار خرسندم از داشتن هم وطن هایی مانند شما که برای افزایش سطح آگاهی ایرانیان تلاش می کنید

 2. طلوع :

  سلام و خسته نباشید خدمت همه مهندسین و کارشناسان محترم حقوق احداث . اگر چه بخش نامه 5090 در این مورد برای جبران هزینه های پیمانکار وارد است اما به جهت دوره انجام کار متاسفانه پیمانکار هم از عدم پرداخت به پیمانکار وهم از جهت تعدیل کارکرد و عدم پرداخت آن دچار خسارت می شود . ضمن اینکه بسیاری از کارفرما و متاسفانه مشاوران محترم در خصوص بخشنامه 5090 سلیقه ای عمل می کنند و از عدم شفافیت و قدرت صریح بیان آن به نفع خود عمل کرده و از اجرای آن سرباز می زنند . لذا پیشنهاد می شود که پیمانکاران قبل از انجام موضوع کارهای جدید (افزایشی قراردادی و غیر قراردادی ) در این خصوص با مشاور و کارفرما به جمع بندی برسند .

 3. user-1714920813 :

  باسلام خدپت همکاران گرامی.
  میخواستم بپرسم آیا برای پرداخت قیمت جدید به پیمانکار در یک قرارداد سرجمع، لازم هست مبلغ را تعدیل معکوس کرد و بعد پرداخت کرد یا همان مبلغ زمان اجرای کار ملاک هست؟
  جهت اطلاع: قرارداد فاقد تعدیل است
  با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | عضویت
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

دیگر از اعمال تغییرات ۲۵% به یک آیتم نترسید

آیا‌ اعمال تغییرات تا سقف ۲۵% مبلغ، به یک آیتم خاص، قانونی است؟