روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۰

بررسی الزامی و یا اختیاری بودن
ارزیابی کیفی در فرآیند برگزاری مناقصه

قسمت نهم
فصل سوم

جستجو

نحوة مواجهة پیمانکار با موضوع دریافت اخطار شمول فسخ از سوی کارفرما

برش‌های کوتاه این قسمت از کنج قراردادها

ماهیّت اخطار شمول فسخ، ابلاغ فسخ و وضعیّت قرارداد در بازة زمانی بین این دو رویداد

در شرایط عومی پیمان، از دو نوع ابلاغ یا اخطار در خصوص فسخ، شامل اخطار شمول فسخ و ابراز ارادة انشائی مبنی بر فسخ سخن به میان آمده است. لیکن درک وضعیّت قرارداد و بقای رشتة قراردادی میان اطراف قرارداد، از حیث بقا و یا رفع تعهّدات، حائز اهمیّت می‌باشد. هم‌چنین برای طرفین، تکالیفی در این بازه وجود دارد، مبنی بر اینکه چه پیمانکار درخصوص اجرای کار و چه کارفرما به‌جهت پیگیری اقدامات پس از ابلاغ اخطار، اقداماتی را باید به انجام برسانند.

اقدامات ضروری پیمانکار پس از دریافت اخطار شمول فسخ

با دریافت اخطار شمول فسخ، پیمانکار باید واکنش مناسبی نسبت به این امر از خود نشان دهد؛ هم از نظر ارائة پاسخ به کارفرما و اقناع ایشان درخصوص موارد اعلامی جهت فسخ، و هم اینکه در مواجهه با این تصمیم که آیا کار باید متوقّف شده و یا ادامه یابد، موضوع را تعیین تکلیف نماید. آیا باید فعالیّت در کارگاه ادامه یابد؟ آیا می‌توان پرسنل حاضر در سایت پروژه را مرخّص نمود؟

سوالاتی که در این بخش پاسخ داده می شود :

 1. وضعیّت قرارداد از حیث بقای تعهّدات در بازة میان دریافت اخطار شمول فسخ و ابلاغ فسخ چگونه است؟
 2. عدم پیگیری فرآیند پیش‌بینی شده برای فسخ پس از ابلاغ اخطار از ناحیة کارفرما، به چه معناست؟
 3. پیمانکار پس از دریافت اخطار فسخ، چند روز برای ارائة پاسخ به کارفرما مهلت دارد؟
 4. بهترین تصمیم پیمانکار درخصوص فعالیت‌های کارگاه پس از دریافت اخطار شمول فسخ، چیست؟

برای مشاهده ویدئو به‌صورت کامل، لطفاً ابتدا اشتراک را جهت مشاهده این قسمت از طریق کلیک بر روی  دکمه زیر تهیه فرمایید

1
دقیقه محتوای ویدئویی این بخش

برای مشاهده ویدئو به‌صورت کامل، لطفاً ابتدا اشتراک را جهت مشاهده این قسمت از طریق کلیک بر روی  دکمه زیر تهیه فرمایید

0
دقیقه محتوای ویدئویی این بخش

پرسش: اگر کارفرما، پیمانکار را مشمول فسخ بداند و جلسة بررّسی فسخ را برگزار نماید و این روند، طولانی شود، پیمانکار در این مدّت باید کار را انجام دهد یا تعطیل کند؟

پاسخ: مقدّمتاً بیان می‌شود که در شرایط عمومی پیمان، از دو نوع اخطار سخن به میان آمده است؛ بدین‌صورت که اخطار اوّل، اخطار شمول فسخ، و اخطار (ابلاغ) دوّم، ابراز ارادة انشائی مبنی بر فسخ می‌باشد. به بیان ساده‌تر، با ابلاغ اوّل، رشتة قرارداد از هم گسیخته نمی‌شود، بلکه رابطة قراردادی دو طرف در زمان ابلاغ دوّم است که از میان می‌رود و تا آن زمان، فسخ صورت نگرفته است.

نکتة حائز اهمیّت آن است که اگر این روند طولانی شود، پیمانکار می‌تواند به موضوع اسقاط ضمنی حقّ فسخ از ناحیة کارفرما استناد نماید. اگرچه اصل بر فوریّت در فسخ نیست، چرا که در قوانین و مقرّرات بدان تصریح نشده است، لیکن اگر در مدّت‌زمان تعریف‌شده در اسناد، تشریفات مدّنظر توسّط کارفرما انجام نشود، به‌نوعی اسقاط ضمنی حقّ فسخ کارفرما و حدّاقل اثرگذاری آن، جابجایی بار اثبات دعوی از دوش پیمانکار به کارفرما خواهد بود.

از طرفی پیمانکار در دو جبهه، اوّلاً باید پاسخ مناسب به اخطار فسخ کارفرما را در بازة ده روزة پیش‌بینی‌شده تهیّه و ارسال نماید، چنانچه جهت فسخ در نامة کارفرما مشخّص باشد، پاسخ متناسب تهیّه می‌گردد و درغیر این صورت، این جهات از کارفرما مورد سوال قرار می‌گیرد.

هم‌چنین در جبهة فعالیت‌های کارگاهی، با توجّه به جاری‌بودن قرارداد و بقای تعهّدات پیمانکار پس از دریافت اخطار، پیمانکار باید با لحاظ کمترین هزینه، به قعالیت‌های کارگاهی ادامه داده و کارگاه را دائر نگاه دارد، چرا که صرف‌نظر از دلایل کارفرما، پیمانکار با ادامه‌دادن فعالیت‌های خود در کارگاه، ابراز نموده که فسخ، مورد پذیرش او نمی‌باشد و با حفظ سرپرست کارگاه و ادامة عملیّات، به مستندسازی امور مربوطه مبادرت ورزد.

جمع‌بندی آنکه با اخطار شمول فسخ، رشتة قرارداد از هم گسیخته نمی‌شود و تعهّدات پیمانکار نیز باقی خواهد بود. پیمانکار باید ضمن ارسال پاسخ به اخطار کارفرما با ذکر ادلّة مناسب، باید کارگاه پروژه را فعّال نگاه دارد. از طرفی چنانچه کارفرما نیز فرآیند پس از ابلاغ اخطار شمول فسخ را تطویل نماید، از این عمل او، اسقاط ضمنی حقّ فسخ، قابل برداشت خواهد بود.

Rating 3.25 from 4 votes

8 دیدگاه برای “نحوة مواجهة پیمانکار با موضوع دریافت اخطار شمول فسخ از سوی کارفرما

 1. رضا اسمعیلی :

  درود و احترام
  کارفرما چند بار میتواند دستور شروع به کار را تغییر دهد .آیا میتواند ابلاغ داده شده به پیمانکار را تغییر دهد
  سپاس گذارم توضیح بفرمایید

 2. user-1684074908 :

  درود
  اگر پیمانکار بیش از ۵۰٪ از برنامه عقب باشد و مدت پیمان هم تمام شده باشد آنگاه پیمانکار مشمول کدام ماده شرایط عمومی خواهد بود؟
  ماده ۴۶ یا ۴۸؟

 3. رضا فریدونی :

  باسلام و آرزوی توفیق
  ایا مرجع حقوقی یا مستند قانونی وجود دارد که کارفرما را از باب شمولیت جریمه طبق ماده ۵۰ همزمان با جریمه پیمانکار در ضریب تعدیل ۰.۹۵ و یا کسر هزینه های مشاور در دوره غیرمجاز و …. بصورا تواما منع نماید

 4. user-1693340902 :

  با سلام
  سوال 1) آیا کارفرما در صورتی که تعهدات مالی خودش رو انجام نداده و اخذ مجوز های لازم مثل ثبت در سامانه صمت رو نگرفته میتونه فسخ کنه؟
  سوال2) ذیل یک عملیات دو قرارداد وجود داره آیا کارفرما با توجه به یکی از قراردادهاش که تعهد پیش پرداختش رو انجام نداده میتونه دو تا قرارداد رو فسخ کنه به بهانه عدم تجهیز کارگاه که مربوط به قراردادی هست که شرط شروعش پرداخت پیش پرداخت هست رو انجام نداده؟

 5. ghaderionline@yahoo.com :

  با سلام و احترام

  کارفرما برای فسخ نیاز به تأیید از جانب مشاور دارد یا بدونه نظر مشاور مستقیما میتواند فسخ و اعلام بکنه و در کل نقش مشاور در دوران فسخ چی می تونه باشه ؟ مرتبط با فسخ پیمان

 6. user-1693340902 :

  آیا کارفرما میتونه نامه اول رو به عنوان اخطار نهایی قراردادی بزنه؟ بدون اونکه ترتیب شماره ابلا فسخ 1 و دو رو رعایت کنه؟

 7. user-1698250779 :

  با تشکر از آموزش مفیدتون، جسارتا اگر امکان ادامه پیمان در شرایط فورس ماژور دیگر مقدور نباشد نحوه برخورد با اتمام قراردادبصورت فسخ میباشد یا اقاله ؟
  و تکلیف ضمانت نامه های پیمانکار و پرداخت‌های کارفرما به چه صورت است

 8. user-1698251480 :

  با سلام در فسخ معاملاتی که کالای موضوع قرارداد تفکیک پذیر است اگر تنها بخشی از کالا تحویل نشده باشه آیا کارفرما می‌تواند تمام مبلغ تضمین انجام تعهدات را ضبط کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | عضویت
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد