ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان

پرسش و پاسخ‌های چاپی

D2113200102

پرسش)

با سلام آیا در قراردادهای با فهرست بها منعقد می گردد پیمانکار می تواند جهت در اختیار قرار دادن کارگرانی که مشاور به صورت تمام وقت برای هر نوع آزمایشی در اختیار قرار داده هزینه ای ادعا نماید؟

پاسخ)

با احترام، بازگشت به نامه شماره ۴۰۲/۱۸۳۷۶مورخ ۸۳/۱۰/۲ به آگاهی می رساند در قراردادهای تابع ضوابط طرح های عمرانی که با استفاده از فهارس بهای واحد پایه (سال های ۷۷ و بعد از آن) و شرایط عمومی پیمان جدید منعقد شده اند، براساس بند ج ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان، پیمانکار موظف گردیده است که برای نمونه برداری از مصالح یا انجام هر نوع آزمایش، به تعداد لازم کارگر به صورت موردی و موقت ، به طور رایگان در اختیار مهندس مشاور قرار دهد. و در بند ۲-۶-۲ شرح اقلام هزینه های بالاسری فهارس بهای پایه نیز مطرح شده است. که هزینه نیروهای خدماتی مزبور جزو هزینه های مستمر کارگاه(پیمانکار) می باشد. از این رو در قراردادهای واجد شرایط فوق که تعهدات دیگری در این خصوص در شرایط خصوصی پیمان مربوط درج نشده باشد نمی توان انتظار داشت که پیمانکار تعدادی کارگر به طور تمام وقت در طول اجرای پروژه برای آزمایشگاه (مکانیک خاک و بتون و….) در اختیار مهندس مشاور قرار دهد.

D2113000202

پرسش)

آیا کارفرما می‌تواند با عنوان بررسی بتن‌های با مقاومت کم بدون اطلاع به پیمانکار اقدام به تهیه مغزه از بتن‌ها شود؟

پاسخ)

بازگشت به نامه شماره ۱۰۷۳ مورخ ۸۱/۱۲/۵ به آگاهی می رساند در قراردادهای تابع ضوابط طرح های عمرانی که با استفاده از شرایط عمومی پیمان جدید منعقد شده اند چنانچه روند بررسی بتن های با مقاومت کم طبق معیارهای ارزیابی مربوطه صورت گیرد و مراحل بررسی ، به تهیه مغزه از بتن ها منجر شود، کارفرما بدون نیاز به درخواست پیمانکار براساس اختیارات موضوع ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان مجاز به نمومنه برداری مغزه و اظهارنظر در مورد آن‌هاست و هزینه های آن طبق ماده مزبور از طرف کارفرما قابل پرداخت می‌باشد.

1 دیدگاه برای “ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان

  1. امیر عباس پورحبیب :

    با سلام
    اگر پیمانکار خرید تجهیزات را انجام ندهد و این امر موجب تاخیر در کار بشود ایا به استناد ماده 32 بند د میتوان این مورد را نقص به حساب اورد و اقدام به خرید کارفرمایی با لحاظ کردن ضریب 1/15 کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | عضویت
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

دیگر از اعمال تغییرات ۲۵% به یک آیتم نترسید

آیا‌ اعمال تغییرات تا سقف ۲۵% مبلغ، به یک آیتم خاص، قانونی است؟